Jön a baba? Nem szeretnétek az utolsó pillanatra hagyni a kicsi szobájának berendezését?
Minden szülő izgatottan várja gyermeke megszületését. A nagy boldogságban sokszor azonban ott a dilemma és a feladat, hogy milyen is legyen a babaszoba, hogy alakítsuk azt ki. A babaszoba megtervezése és kialakítása nagy lakberendezési odafigyelést igényel.
A tervezéskor figyelembe kell venni néhány igazán fontos szempontot. A kicsi személyiség fejlődésére nagy hatással lesz az a vizuális élmény és környezet, ami őt körül veszi az első időkben. Az ő kis birodalma kényelmes, élhető és hozzáférhető kell, hogy legyen. A szoba színei, a falakon elhelyezett dekorációk, a textíliák mintázata és a bútorok anyaga hat a mindennapi közérzetére és későbbi esztétikai érzékére is.
Ügyelni kell a kontrasztokra, a színekre és anyagokra. Mindezeket összhangban kell tartani, hisz a babának egy megnyugtató, otthonos, kényelmes környezetre van szüksége. A természetes színek, anyagok segítenek megteremteni számunkra ezt az összhangot, ezt mindjárt részletesen be is mutatom.
A kényelemre az édesanyának is nagy szüksége lesz, hogy a várandósság, majd a szülés fáradalmait ki tudja pihenni, és át tudja magát adni a szoptatás és altatás intim pillanatainak.
A babaszoba bútorok
A bútorok kiválasztásánál érdemes a praktikum mellett a természetességet, a biztonságot és az esztétikát is figyelembe venni. Javaslom, hogy annak ellenére, hogy mindent szeretnénk megadni gyermekünknek, törekedjünk rá, hogy a „kevesebb több elv” mentén válasszuk a szebbnél szebb berendezési tárgyak között és ne engedjünk a csábításnak, hogy mindent is szeretnénk betenni a pici szobájába. A legszükségesebb bútorok: a baba fekhelye, a pelenkázóasztal, egy fotel, néhány polc és egy nagyobb szekrény a ruháknak és játékoknak.
A polcokon a játékok levegősen helyezkedjenek el, a rendre és az egyszerűségre érdemes törekedni a kicsi születésétől kezdve. A bútorok színe legyen megnyugtató, kerüljük a harsány színeket.
Talán sokan ismerik Maria Montessori elveit, az ún. Montessori-módszert. Maria szerint a natúr fa (vagy esetleg még a fehér) szín által a picúr szobájába behozzuk a természetet, és ez segít számára hamarabb felfedezni bútoron elhelyezett tárgyakat, formákat, játékokat.
Vegyük sorra a legfontosabb bútordarabokat.
1. Fekhely – lehetőségek:
– Szintén a Montessori módszer keretében javasolja Maria az ún „floor bed”-et, azaz egy matracot a földön. Ez segít a picinek, hogy szabadon ki-be mászhasson belőle és felfedezhesse a környezetét. Manapság nagyon divatos a házikó formájú ágykeret a földre (földön helyezett ágyrácsra) tett matrachoz.
– Bölcső, amit a csöppségek nagyon kedvelnek, ám ezt annak mérete és a baba mozgásfejlődése miatt, csak 4-6 hónapos korig tudjuk használni.
– Rácsos ágy, ami a kicsi 2-3 éves koráig használható.
A fekhely helyének kiválasztásánál ügyeljetek, hogy ne hideg, külső fal mellé helyezzétek, inkább egy szomszédos szoba belső falához. Ha ez nem megoldható, akkor egy modern 3D-s, vagy egy egyedileg varratott vagy akár egy természetes anyagból készült falvédő segít a hideg visszatartásában.
Fontos még figyelembe venni, hogy az alvó kicsit ne zavarja meg az utcáról beszűrődő világítás és az utcai zajok se.
A későbbi ágytípusokat következő, a gyerekszobáról készülő blog-cikkemben fogom bemutatni.
2. Pelenkázó asztal vagy komód
– A kicsi szobatisztaságáig (ami úgy 2-3 év), jól jön egy biztonságos és praktikus hely a pelenkázásra. Érdemes annak magasságát az édesanya magasságához – vagy a babát legtöbbet pelenkázó személy magasságához kiválasztani.
3. Szoptatós fotel vagy hintaszék
– A bútorüzletekben számtalan típus közül lehet választani, érdemes ezeket mind kipróbálni és az édesanya számára legmegfelelőbbet választani.
- Öltözködős szekrény:
– Fontos, hogy elég nagy legyen. A picik hamar nőnek és igen hamar sok-sok ruhájuk tud lenni. Főként igaz ez, ha nem csak egy gyerek van a családban, így a kinőtt ruhákat félre kell tenni 1-2-3 évre.
Maria Montessori szerint érdemes már egészen pici kortól elérhetővé tenni a baba számára saját ruháit. Így meg tudja ismerni a ruhadarabokat, érezheti azok anyagát, később már tud választani, így hamarabb megtanulhat önállóan öltözködni.
- Játékpolc és könyvespolc
– Javaslom, hogy a babaszobában a polcokat a kicsi szemmagasságában helyezzétek el. Tegyétek elérhetővé számára a rajtuk elhelyezett tárgyakat. Ha mesekönyvek borítója kifele néz, az 1-2 éves babóca már tud választani és azok visszahelyezése is könnyebb a számára. A legszükségesebb játékokat érdemes levegősen kitenni, törekedjük az egyszerűségre.
Érdemes olyan bútorokat választani, melyek szélei és sarkai lekerekítettek. Ha ilyet nem találnátok, javaslom,hogy vegyétek igénybe asztalos segítségét. A babaszobában a bútorokat érdemes már az elején megfelelően rögzíteni, így ha a kicsi járni kezd és mindenhova felszeretne kapaszkodni is stabilan állnak a bútoraink (a rögzítést érdemes a többi szobában is megtenni).
Babaszoba dekoráció
A szoba faldekorációját úgy érdemes kiválasztani, hogy az a gyerkőc legalább 5-6 éves koráig megállják a helyüket. A szoba falfestésénél javaslom, hogy antiallergén, környezetbarát fajtát válasszatok. A színek legyenek vidámak, de ne túl harsányak.
Montessori szerint ha falak színei fehérek vagy naturálisabb árnyalatúak a kicsi figyelmét nem vonják úgy el játéka és a világ felfedezése közben. Maria javasolja, hogy falon egyszerűbb mintákat helyezzünk el, így ezek segítik a picik idegrendszeri fejlődését.
Ha nem szeretnétek állandó, sok évre szóló faldekort, akkor a falmatrica egy költséghatékony és könnyebben cserélhető megoldás.
A textilek esetében -értem ezalatt a függönyöket, a szőnyegeket és az ágyneműt, – szintén az egyszerűségre és a harmóniára kell törekedni. Amennyiben a Montessori módszert vesszük alapul a berendezéshez, akkor figyeljünk az anyagok természetességére: így azok lehetnek gyapjúból, nemezből vagy éppen lenvászonból. Összesen 2-3 szín és az egyszerűbb mintázatok használatára törekedjünk. A túl sok vizuális inger is ronthatja a kicsi nyugalmát és a koncentrációját.
Tükör: Maria szerint érdemes elhelyezni egy tükröt a kicsi szemmagasságában a falra, ezzel segítve önmaga megismerését, a szemmel követés illetve a testtudat fejlődését.
Babaszoba világítás
A legideálisabb, ha a babaszobába sok természetes fény érkezik. Ha ez nem megoldható, vagy csak részben adott, akkor a szoba tájolásától függetlenül két fajta világítást érdemes kialakítani. Egyik egy erősebb világítás az ébrenléti időszakra, játékhoz, meseolvasáshoz. A másik egy gyengébb, finomabb világítás szoptatás idejére, esti elcsendesüléshez. Ha szükséges ki lehet alakítani éjszakai világítás is a pici alvásához, de ezt akár egy kis plüssös játékfénnyel, csillagos égbolt fénnyel is meg lehet oldani.
Időtálló babaszoba kialakítás
Általánosságban fontos, hogy ha belépünk a szobába, azt érezzük, hogy nyugodt, békés és természetes atmoszférája van. A csecsemőből pillanatok alatt tipegő lesz, aki nap, mint nap vágyik felfedezni a környezetét és önmaga képességeit. Engedjük hát ezt neki, és teremtsünk hozzá megfelelő és biztonságos környezetet számára!
A szoba megtervezésekor azt is számításban kell venni, hogy a babaszobából egyszer csak gyerekszoba lesz. Ez magával vonja azt is, hogy a bútorok akár alakíthatóak is legyenek. A gyerekszobáról bővebben egy következő cikkemben olvashattok majd.😊
Végül pedig egy jó tanács:
Álljatok neki időben a babaszoba kialakításnak, hogy mindenre legyen kellő időtök és a kialakítás ne kényszerű kapkodás legyen, hanem boldog fészekrakás! <3
Mindenki számára az a legjobb, ha az utolsó heteket, pihenéssel és békés várakozással, ráhangolódással tudjátok tölteni.
Ha elakadtok és nem tudjátok merre induljatok a szoba kialakítása, a bútortervezés vagy a stílus kiválasztásánál, írjatok bármelyik elérhetőségemen, állok rendelkezésetekre!