A lakberendezés folyamata izgalmas és sokrétű feladatokat foglal magában, melyek során a kreativitás és a funkcionalitás egyaránt fontos szerepet játszik. Engedjétek meg, hogy megosszam veletek ezt a folyamatot, mely során a klienseim elképzeléseit és igényeit valósítom meg, hogy otthonuk olyan legyen, amilyet mindig is szerettek volna.
1) Megkeresés
Minden folyamatnak el kell indulnia valahol. Általában írásban keresnek meg a kliensek, de én jobban szeretek telefonon egyeztetni, teljesen másrétű kommunikációra biztosít ez lehetőséget. Ebben a szakaszban általában rögzítem az igényeket és megbeszéljük az elvárásokat. Gyakran előfordul, hogy ami elsőre egyszerűnek tűnik, az valójában sokkal bonyolultabb.
2) Személyes találkozás és felmérés
Ezt követi a személyes találkozó, ahol felmérem az adott helyiséget vagy lakást. Alaposan végigbeszéljük az igényeket és átnézzük az inspirációs képeket, hogy minél jobban megérthessem, milyen elképzelései vannak ügyfelemnek. Ez azért fontos, mert sokszor a szavak nem tudják teljesen kifejezni azokat a lélegzetvételnyi dizájnkülönbségeket, amik sajátossá teszik majd otthonukat. Adhatnak nekem két képet, vagy negyvenet- ezek a terek kisugárzásait tekintve sokszor többet mondanak minden szónál, és nekem is beindítják a fantáziámat, jobban rá tudok hangolódni az ott élő emberek igényeire.
3) Szerződés
Fontos lépés a szerződés megírása, melyben rögzítjük a megállapodásunkat és az elvégzendő munkákat.
4) Térszervezés
Ekkor kezdődik csak igazán a munka: felviszem a helyiséget, helyiségeket egy tervezőprogramba. és indul a számolás, egyeztetés. A háztervezés során a tető és a lépcső tervezése is elengedhetetlen, még akkor is, ha ezek nem részei az eredeti feladatnak, mivel ez elősegíti a tervezés valósághűségét, és a legkomplexebb feladatok közé tartozik, amiért időnként építész segítségét kérem.
A tervezés során figyelembe veszem a falak elhelyezkedését, a belmagasságot, a bútorok pozícióját, valamint a világítási kiállások helyeit. A térszervezést követően kerülnek betervezésre a burkolatok. Mivel a programba konkrét termékek, illetve azok tulajdonságai (mattság, fényesség, felületi barázdáltság) is felvihető, ezért minden terv teljesen egyedi és az adott igényeket modellezi le.
Ez a tervezési rész a lakás alapjának tekinthető, komoly és folyamatos egyeztetést igényel a klienssel, hiszen gyakoriak a visszakanyarodások, amikor is egy-egy újabb döntés miatt átalakításra szorul egy-egy tér. Nem csupán dizájndöntésekről van itt szó: például a padlófűtés csökkenti a belmagasságot, így más térbe kerül a bútor, eltérőek lesznek az arányok. Előfordulhat váratlan térszervezés, például egy új fal betervezése, mely átalakíthatja a helyiségek teljes funkcionalitását.
Új burkolatra esett a választás? Ha már megvan a tér, amibe helyezzük, akkor jönnek az újabb kérdések, mint hogy honnan indul, hol és hogyan váltunk a burkolatok között, stb.. Legalább annyira fontos a színek, formák kiválasztása, mint a burkolatok térben való megfelelő elhelyezése.
Sok ember két dimenzióban gondolkodik a bútorokról, azaz kettő mérettel szoktak számolni: szélességgel és magassággal, holott a mélység helyezi térbe a bútort.
A térszervezéstől indul minden, ami sok kliensemet meglepi. Pedig ez az igazán jól használható, praktikus otthon alapja.
Egyes ügyfeleim számára látszólag könnyebb lenne, ha bízva az ízlésemben, minden döntést az én kezembe adnának. De úgy gondolom, egy otthon kialakítása nem működik kommunikáció nélkül, hiszen itt a lakásban élő emberek életstílusáról, szokásairól is szó van: én, mint lakberendező, lehet csak ülni, olvasni szeretek egy kanapén, de lehet ő elfeküdne rajta, bekuckózni, vagy éppen vendéget várna ott. Ezt mind át kell beszélni, ezért nyújtok több lehetőségeket, amiket variálhatnak, módosítást kérhetnek kedvük szerint. Ilyenkor ismét gyakoriak a visszakanyarodások, hiszen ha módosítjuk a kanapéméretet, akkor módosulhat például a villanyszerelési terv is. Hova is kerül az olvasólámpám? Egy aprónak látszó döntés egy egész lavinát indíthat be.
5) Kész tervek
Mondhatnánk, hogy a lavina után minden újra egyenesbe jön és pikk-pakk megszületik a végeredményde azt kell mondjam, hogy az egész folyamatotnem jó, ha a gyorsaság, a „legyünk már túl rajta érzés” hajtja, hanem szemünk előtt a minél tökéletesebb végeredmény lebeg . Igyekszem a klienseknek és magamnak is időt hagyni az átgondolásra. Ha azonban műszaki tervezés, és térszervezés is része a folyamatnak a design tervezés mellett, akkor ez akár egy három-hat hónapos tervezési folyamat is lehet. Ez reálisan kalkulálva a felújítás megkezdése előtt két-négy hónappal előbbi megkeresést igényel a kliens részéről.Cél, hogy a felújítás már minél gördülékenyebben tudjon haladni, és az ügyfelek ezáltal egy nagy adag stresszestől mentesüljenek.
6) Bútorbeszerzés
A tervezett elrendezés közben igyekszünk megtalálni a, megfelelő bútorokat, így ha az elrendezés véglegessé válik, a bútorok beszerzése megkezdődhetilletve az egyedi bútorok részletes megtervezése és megrendelése is elindul..
7) Dekorálás
A dekorálásnál már kevésbé szokták igényelni a segítségemet, ügyfeleim ekkor már élvezni szokták az új hely adta lehetőségeket a dekorálás terén. De olyan is volt már, hogy pár képpel, díszpárnával, takaróval vagy éppen növénnyel érkezem és dobom fel az új teret, ezzel teszem fel az i-re a pontot..
Ezek a fő lépések, amelyeket végig követek a lakberendezési folyamat során, hogy biztosítsam a klienseim számára a tökéletes otthont, amely minden igényüket kielégíti.