Fenntartható lakberendezés és design
Fenntarthatóság a design-ban? Igen, fenntarthatóság a design-ban! …éés a lakberendezésben!
Nézzük csak elölről.
Régóta érdekel a környezetvédelem, foglalkoztat, hogyan is tudnék a természettel összhangban élni. Bár ezidáig nem aktívan, de mindig kerestem a megoldást arra, hogy a városi lét mellett hogyan tudom ezt a szemléletet a saját életem szegleteiben alkalmazni.
Úgy látom, hogy erre napjainkban egyre több a lehetőség, egyre többen gondolkozunk, keresünk és találunk a környezetvédelem kihívásaira megoldásokat saját életünkben.
Fenntartható lakberendezés fontossága
A hulladékmentes (zerowaste) életforma, a slowfashion, az öko-, a bio-irányzatok az elmúlt fél évben robbantak be az életembe és kezdtem el mélyebben foglalkozni azzal, hogyan élhetném kevesebb hulladékkal, fenntarthatóbban, környezet-barátabb módon az életemet.
Ezen személyes érdeklődésemtől vezérelten, és mert nem titkoltan szeretném ezt a szemléletet lakberendezési munkáimban is alkalmazni látogattam el a Design hét keretében lebonyolított kerekasztal beszélgetésekre.
AMission: Design előadássorozat októberben került megrendezésre. A múlt hétfői előadás témája a Fenntarthatóság kérdésköre volt a Design-ban.
A kerekasztal beszélgetés előtt bemutatkozott a Printa, amely egy környezettudatos márka, elvei között szerepel az öko-divat népszerűsítése, ruhakollekciói felhívják a figyelmet az egyre jobban teret nyerő slowfashion-re, és hazánkban úttörők a kiselejtezett ruhák újrahasznosítását illetően is.
A kerekasztal beszélgetés résztvevője volt:
Volom András, a V4SDGalapítója; Nagy Richárd, formatervező, fenntarthatósági szakértő, a Co&Co Design Communications tagja; Majoros Zita, a Printatulajdonosa, Magyar Gergő, a Medence Csoporttulajdonosa.
A beszélgetés rendkívül izgalmas volt, és bővelkedett a gondolatébresztő felvetésekben. Vajon lehet-e az újrahasznosítást (recycling, upcycling) tömeggyártásban is alkalmazni? Lehet-e az egyediséget nagy szériaszámnál is megtartani? Meddig folytathatja még az ember a pazarlást, a túltermelést a ruhák, a design világában (is)?
A pozitív és negatív forgatókönyvek hullámvasútján ültünk, és egy-egy borúsabb szcenáriót követően mindig gyúlt fénysugár, hogy érdemes változtatni és igenis környezetkímélőbben, fenntartható módon élni. Ez a jövő!
A beszélgetés megerősített abban az elképzelésemben, hogy a környezetvédelmet a lakberendezésben is lehet és kell is alkalmazni. Minden szakmában van létjogosultsága a fenntartható eszközöknek/módszereknek, csak meg kell találni a módját az alkalmazhatóságnak.
Az első lépéseket már megtaláltam, ezért hoztam létre a Környezetbarát lakberendezés csomagot és a Fenntartható lakberendezés(felújított bútorok) csomagokat.
Mivel a felújított bútorokkal történő lakberendezés terén hazánkban úttörő vagyok, és a környezetbarát lakberendezés terén sem elterjedt még idehaza , ezért a csomagok továbbfejlesztésén, a szolgáltatásaim tökéletesítésén folyamatosan dolgozom.
Ha érdekel az előttem álló út, tarts velem, kövesd a blogom! 🙂