Lassan beköszönt a tél, a hideg nappalok és a még hidegebb éjszakák. Bent pedig egyre melegebb lesz… legalábbis ezt reméled.
Otthonod fűtési lehetőségeinek megismerése fontos, legyen szó felújítás előtti vagy utáni időszakról. A megfelelő fűtési rendszer kiválasztása elengedhetetlen egy felújítás vagy építkezés során, hiszen a tereket ennek megfelelően kell kialakítani, valamint a belső tereket is ez alapján kell megtervezni.
A fűtés (és a hűtés) általában az egyik legnagyobb állandó költsége egy épület fenntartásában. A jó rendszerbe való befektetés tehát hosszú távon pénzt takarít meg, így ezt mindenképp érdemes szem előtt tartanod mikor fűtési rendszert választasz.
Persze ha nincs szigetelve a ház, akkor egyébként is magasabb fűtési költségekkel számolhatsz.
Egy jól szigetelt ház akár 80 százalékos fűtési és hűtési veszteséget is megtakaríthat – derül ki egy ausztráliai kormányzati kutatásból. Ezen kívül nagyon fontos, hogy a nyílászárók megfelelően zárjanak és, hogy a tető felé se szökjön ki a meleg levegő.
1) Kandalló – esztétikus látvány, nappaliba vagy hálószobába ideális
Nehéz egy egész modern otthont fatüzeléssel felfűteni, de egyetlen szobában (kéményes) jól működhet, ha környezetbarát modellről van szó. Az új kandallók minimális szén-dioxid kibocsátással működnek. Emellett pedig fontos szempont, hogy nem csak kellemes meleget, hanem valódi “kuckózós” hangulatot adnak a szobának.
Előnye, hogy egy helyiséget tekintve valóban kiváló hőérzetet ad, hátránya pedig pont ugyanez: nem alkalmas egy egész ház fűtésére.
2) Geotermikus hőszivattyú – energiahatékony fűtési rendszer, azonban drága kiépítés és telepítés
A geotermikus fűtési rendszerek úgy működnek, hogy elnyelik a hőenergiát a levegőből vagy a talajból, és folyadékká alakítják át az otthoni elosztáshoz. A villamos energiával üzemeltetve hatékonyabban termelnek hőt, mint a földgáz vagy az elektromos áram önmagában. A hagyományos elektromos radiátor 1 kWh-t 1 egység hasznos hővé, míg a hőszivattyú 1 kWh-t 3,5 egység hasznos hővé alakít át. Kétféle hőszivattyú létezik: levegős és földi hőszivattyú.
A levegős hőszivattyúk hőt vesznek fel a külső levegőből, hogy felmelegítsék a folyadékot, amelyet a szivattyú összenyom, hogy felmelegedjen.
A földi hőszivattyúk a ház körüli talaj termikus tömegét használják fel arra, hogy napközben felszívják a hőt, és hőtárolóként működnek. A rendszer úgy működik, hogy a vizet a föld alá szivattyúzza, majd egy kompresszoron és hőcserélőn vezeti át, hogy megemelje a hőmérsékletét, a hő pedig ezután radiátorokhoz vagy padlófűtési rendszerbe kerül.Mindkét szivattyú alacsony szén-dioxid kibocsátású, és ideális padlófűtési rendszerekhez, mivel hatékonyan állít elő alacsony hőmérsékletű meleg vizet. Ezek telepítése azonban drága. Míg egy gáz fűtés bekötési költsége 1 millió Ft körüli összegbe kerül, addig egy hőszivattyús rendszer 4-5 millió forintnál kezdődik.
Előnye, hogy a hőszivattyús rendszer működtetése olcsó és energiahatékony. Hátránya pedig, hogy a kiépítés és telepítés drága.
3) Split klímák – gyorsan telepíthető fűtési rendszer, rosszabb hőérzet
A légcsatornás klímarendszerek az egész házat lefedik, a split és multi split rendszerek pedig egy vagy néhány helyiség hőmérsékletének szabályozását teszik lehetővé. A rendszer kompresszorral működik, amelynek hűvös árnyékos helyen kell lennie. A levegőnek a lehető legrövidebb úton kell a kiválasztott helyiségbe jutnia, hogy csökkentse a költségeket és lehetővé tegye a rendszer hatékonyabb működését.
Alapvetően a klíma teljesítményétől függ, hány nm nagyságú szobát tud felmelegíteni, így amikor a megfelelő modell után kutatunk, ezt is vegyük figyelembe.
Sokan még mindig bizalmatlanok ezzel a fűtési megoldással, mivel a telepítés és a fenntartás sem a legolcsóbb, azonban még mindig nagyságrendekkel nagyobb összeget takaríthatunk meg, mintha például hőszivattyús rendszert választanánk.
Előnye, hogy gyorsan és egyszerűen lehet felfűteni 1-1 helyiséget. Hátránya, hogy több helyiség folyamatos fűtése hosszútávon drága lehet, valamint a kiépítés és a telepítés sem olcsó.
4) Radiátor – jó hőérzet, alacsony üzemeltetési költség, azonban a látvány és az energiahatékonyság elmarad
A fali radiátorok hatékony módja a lakások fűtésének, már régóta használt, bevált fűtési modell. A vizet egy kazánból szivattyúzzák – ideális esetben egy átfolyós gázkazánból, amely azonnal felmelegszik –, és csövön keresztül jut el a radiátorokhoz. Telepítése nem olcsó, ugyanakkor az üzemeltetési költségek alacsonyak.
A radiátor segítségével szabályozható, hogy mennyi hőt szeretnél bizonyos helyiségekben, mivel fel-le forgatható szabályozóval rendelkeznek. Amit érdemes tudnunk, hogy bár rengeteg dizájnos radiátoros fűtőtest kapható a piacon, hőt jól kibocsátani csak úgy tudnak hatékonyan, ha nincsenek bútorok vagy függönyök mögé rakva.
Ezeket a szempontokat figyelembe véve, egy-egy szobában a radiátor egy egész falfelületet elfoglal, felé maximum ablakot tervezhetünk, ellenben a többi megoldásnál, ahol ezt a teret is meghagyhatjuk a bútoroknak vagy egyéb belsőépítészeti tárgyaknak.
Előnye az alacsony üzemeltetési, karbantartási költségek. Hátránya pedig a drága telepítés, esztétikai szempontok.
Ha lakberendezési tanácsra lenne szükségetek, vagy épp felújítást terveztek, keressetek bátran!
Bővebb információt az árakról ITT találtok!