Lakberendezés konyha felújítás előtt

Mit csinál a lakberendező 2. rész

Lakberendező és feladatai

A „Mit csinál egy lakberendező? 1. részben” ígértem Nektek, hogy bemutatom pár konkrét tervezésem folyamatát.

A mostani blog témája egy kis panelkonyha megtervezése. A helyszín Budapest, egy csepeli másfél szobás kis lakás. A megrendelő fiatal hölgy egyedül él, néha fogad vendégeket, heti párszor főzőcskézik, de inkább egyszerűbb ételeket készít.

A konyhai helyiség 150 cm* 285 cm. A víz, gáz kiállások adottak voltak, ezen az ügyfelem nem szeretett volna változtatni.

Lakberendezés konyha felújítás előtt

A lakbrendező és a lakberendezési folyamat

A tervezés megkezdése előtti 0. lépés:
  • A tervezés megkezdése előtt minden alkalommal el szoktam látogatni a helyszínre (1-1 távtervezésemtől eltekintve) és részletesen elbeszélgetek az ügyféllel az elképzeléseiről. Számos kérdés merül fel ilyenkor, amit fontos tisztáznunk annak érdekében, hogy az ügyfél számára a lehető leginkább kézre álló, legpraktikusabb egyedi konyhabútort és egy nagyon tetsző, örömteli enteriőrt tudjak tervezni. Az egyedi bútorok terveztetésnek a legnagyobb előnye a bolti bútorokhoz képest, hogy minden leendő használója igényeihez lesz kialakítva; az ő magasságához, az ő szokásaihoz, életviteléhez, ízléséhez.
Milyen kérdések is merülnek fel ilyenkor:
  • Az ügyfél, illetve az adott helyiséget gyakran használók magassága.
  • Az ügyfél jobb vagy bal kezes – annak érdekében fontos ez, hogy pl. a mosogatótálcát merre érdemes elhelyezni a mosogatóhoz képest, a sütőből merre kényelmes számára kitenni a forró tepsit a pultra, tehát merre legyen a sütőtől nagyobb pultfelület stb.
  • Milyen konyhai gépeket használ az ügyfél nap, mint nap? Tehát mi az, aminek praktikusan a pulton – vagy legalábbis kéznél – kell lennie.
  • Mekkora a legnagyobb lábas, amely használatban van?
  • Szelektíven gyűjtik-e otthon a hulladékot?
  • Mennyi időnként szeretnek bevásárolni?Mirelit ételeket tárolnak-e otthon?
  • Stb, stb.
  • Ezt követően a tervezés első lépéseként készítek egy hangulati montázst. Ez 6-8-10 kép halmaza, amely tartalmaz már elkészült konyhákról fotókat, színekről, formákról, anyagokról képeket, ügyes megoldásokat, amelyek az adott térhez alakítva számunkra is szóba jöhetnek. A hangulati terv lényege, hogy a megrendelővel közösen ráhangolódjunk a leendő konyhára, és ugyanaz legyen a fejünkben, mikor a megálmodott térről beszélgetünk.

Ha a kezdő beszélgetést követően elsőre nem találnám el a megrendelő fejében megálmodott tér színeit, hangulatát, akkor az újabb instrukciókat követően készül egy második hangulati terv is. Kettőnél többre általában nincs szükség.

Konyhatervezés 3D látványterv készítés - Szalontai Kata
  • Ez esetben a következő lépés ezt követően a lehetséges elrendezések felülnézeti terveinek elkészítése volt. Ez alkalommal mindössze két lehetőségünk volt (amely a tér nagyságát illetően nem is kevés): egysoros legyen a konyha, vagy L alakú.
  • Ezen felül hova kerüljön a hűtő, a mosogató és a sütő, közöttük mekkora pultszakaszok maradjanak. Az általános ergonómiai elveket figyelembe véve készítettem 5 tervet, amelyből ügyfelem a számára leginkább tetszőt kiválasztotta.
  • Ezután következtek a szemből nézeti tervek, vagy más néven falnézetek. Mivel ez esetben a falak nagy részét a bútor tette ki, így a falnézetek gyakorlatilag az egyedi konyhabútor tervei voltak. Hány fiók legyen, hány polc? A polcok nyitottak legyenek vagy zártak inkább. Hol legyen a mikró, stb. stb. Szintén az ergonómiai szempontokat és az egyedi elképzeléseket szem előtt tartva, és azokat összemixelve a meglévő konyhai gépek, eszközök méreteivel készítettem 2 elrendezési tervet. Ebből az egyik rögtön megtetszett és meg is felelt ügyfelem igényeinek, így ezzel meg is volnánk.
  • Az ügyfelemnek volt asztalos ismeretsége, akivel a bútort szerette volna elkészíteni, így a szakember keresésben, megbízásban és lebonyolításban ez alkalommal nem kellett segédkeznem.
  • Egyszerű, letisztult, fehér bútor készült, marások nélkül.
  • A kivitelezés megkezdésekor a konyha csempéinek kiválasztását, illetve a konyhába bekerülő pár apró bútort és kiegészítőt illetően elektronikusan egyeztettünk az ügyfelemmel, aki azokat ezt követően beszerezte és jó érzékkel maga helyezte el a térben.

Nagyszerű közös munka volt, amelyre méltán büszke a tulajdonosa és én is. <3

Ha egyedi konyhatervezésre lenne szükséged, keress bátran!

megosztás

Egy felújítás története 6. – Befejező rész

Felújításunk második szakaszát ebben a blog-cikkben egyben írtam meg, fogadjátok szeretettel. Falvágás A felújításunk második üteme is falvágással indult. (Az előző részeket itt találod.) Ezúttal

Miért hasznos egy okos otthon?

A technológiai fejlődés megállíthatatlanul halad előre. Néhány éve még luxusnak számított az okos funkciók beépítése az otthonunkba. Napjainkra azonban tömegek számára válik egyre elérhetőbbé az

Blog írás

Egy felújítás története 5. rész

Ebben a blog-sorozatban a március közepén indult felújításunk történetét olvashatjátok. Az előző részt itt találod.  Az elmúlt másfél hónapban sokat haladtunk, erről írtam most, illetve

Egy felújítás története 4. rész

Egy felújítás története 4. Picit eltűntem, de itt vagyok, nem felejtettelek el Titeket, kedves olvasóim! Március közepén elindult felújításunk történetét követhetitek nyomon ebben a blog-sorozatban.

Építészeti tervezés

Egy felújítás története 3. rész

Egy felújítás története 3. Március végén induló felújításunk történetét követhetitek nyomon ebben a blog-sorozatban. Az előző részt itt találod. Most nézzük tovább, hogy hogyan haladnak

panel lakás felújítás történtete

Egy felújítás története 2. rész

Március végén induló felújításunk történetét követhetitek nyomon ebben a blog-sorozatban. Az első részt itt találod: https://szalontaikata.hu/2022/01/07/egy-felujitas-tortenete/  Most nézzük tovább. Az elmúlt másfél hetünk történései Statikus